Weekend

Po wytężonym tygodniu pracy wszystkim należy się relaks. Nasi stażyści czas relaksu przeznaczyli na zwiedzanie i poznawanie historii i kultury Portugalii. Młodzież miała okazję poznać malownicze zakątki geograficzne, miejsca kultu religijnego oraz ciekawostki historyczno-kulturowe Portugalii.

Pierwszym zwiedzanym miejscem było miasto Ponte de Lima w północnej Portugalii, położone nad rzeką Limą. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest kamienny most spinający brzegi rzeki (o długości ok. 280 m). Stażyści zwiedzili kościół parafialny wzniesiony w latach 1425-1446 i później wielokrotnie przebudowywany. Wspaniały okazał się spacer w egzotycznym przykościelnym ogrodzie, gdzie była możliwość zerwania i zjedzenia pomarańczy, podziwiania kwitnących magnolii i wielu gatunków roślin. Uwagę przykuła również XVII-wieczna fontanna (chafariz) oraz stanowiąca pozostałość po dawnych obwarowaniach miejskich ozdobiona płytkami azulejos XIV-wieczna wieża św. Pawła (Torre de Sao Paulo). Miasto ozdobione jest symbolicznymi rzeźbami, które obrazują historyczno-obyczajowe scenki z życia tamtejszej ludności. W mieście wzdłuż rzeki okoliczna ludność na swoich straganach oferowała własne wyroby ze skór, metali oraz całą gamę produktów spożywczych.

Kolejnym punktem było poznanie Viana do Castelo portowego miasta w północnej Portugalii położonego w regionie Costa Verde ("Zielone Wybrzeże") u ujścia rzeki Limy do Oceanu Atlantyckiego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to na okolicznym wzniesieniu Monte de Santa Luzia (Wzgórze Świętej Łucji) znajdowała się celtycka osada. Za oficjalną datę założenia Viana do Castelo przyjmuje się rok 1253. Fundatorem miasta był ówczesny król Portugalii - Alfons III (1210-1279).

Zwiedzając miasto młodzież miała okazję zobaczyć m in. XVI-wieczny romański kościół parafialny (Igreja Matriz), XVI wieczny Paços do Concelho (dawny ratusz), znajdującą się na Placu Republiki XVI-wieczna renesansową Fontannę Królowej (Chafariz da Praça da Rainha), oraz wzniesione w latach 1903-1943 i górujące nad miastem niezwykle malownicze monumentalne Sanktuarium św. Łucji (Santuário de Santa Luzia). Świątynia ta wybudowana została na wzór paryskiej bazyliki Sacré Coeur.

Podczas pobytu na górze Monte de Santa Luzia młodzież podziwiała panoramiczny widok na ocean, ujście rzeki Limy, miasto Viana do Castelo i jego okolicę porośniętą bujną roślinnością. Widok z góry Monte de Santa Luzia uznany jest za jeden z najpiękniejszych na liście National Geographic.

Niewątpliwą przygodą dla uczniów ełckiego "Mechaniaka" było pierwsze spotkanie z Oceanem Atlantyckim. Młodzież zadbała o zrobienie wielu interesujących pamiątkowych fotek, zebranie pięknych kamyków i muszelek. Nie wszyscy jednak znad oceanu wyszli w suchych butach. Nieprzewidywalność morskich fal zaskoczyła naszych uczniów.

W niedzielny poranek stażyści wyruszyli na wyprawę po nowe wrażenia historyczno-kulturoznawcze do Porto. Rejs rzeką Douro wywarł niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki. Miasto wybudowane na skałach, wąskie uliczki, kolorowe małe domy i ogromne mosty nad rzeką Douro wywarły na uczestnikach niezapomniane wrażenie.

Niemałą atrakcję stanowił spacer dwupoziomowym mostem, który łączy Porto z miasteczkiem położonym na przeciwległym brzegu Douro - Vila Nova de Gaia. Długość mostu wynosi 385 metrów, zaś waga to 3045 ton. Z tego miejsca powstało wiele interesujących fotek dla uwiecznienia niezapomnianych chwil.

Jednym z punktów zwiedzania był dworzec kolejowy Porto Sao Bento. Jest to miejsce niezwykłe, którego główną atrakcję stanowią azulejos (ceramiczne płytki z ręcznie naniesionymi malowidłami), które ozdabiają wewnętrzne ściany głównej hali dworca. Azujelos jest na nich ok. 20 000 (przedstawiają one wybrane wydarzenia z dziejów Portugalii, środki lokomocji i zwyczaje ludowe).

Podczas wycieczki młodzież zwiedziła kościół i wieżę Clerigos - Igreja e Torre dos Clérigos - na Rua S. Filipe de Nery, plac Palacio da Bolsa i wiele ciekawych miejsc, które na zawsze pozostaną w pamięci.

Opracowała: Grażyna Orchowska