Czas wolny

W pojęciu naszych uczniów "czas wolny" nie istnieje. Każdy dzień stażu wypełniony jest pracą, nauką, zwiedzaniem i poznawaniem cudownych zakątków Półwyspu Iberyjskiego.

W sobotni poranek uczniowie ełckiego "Mechaniaka" wyjechali zwiedzić Guimaraes, pierwszą stolicę Portugalii. Wielką przyjemność sprawił nam spacer po historycznym śródmieściu, które składa się z wielu połączonych ze sobą placów, przy których znajdują się tradycyjne budynki oraz zabytkowe budowle religijne.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Bragi i sanktuarium Bom Jesus de Monte (dosłownie kościół Dobrego Jezusa z Góry). Sanktuarium to, jest godnym uwagi miejscem pielgrzymek z monumentalnymi, barokowymi schodami, które wspinają się na wysokość 116 metrów (381 stóp).

Niesamowitym przeżyciem dla naszych uczniów, była możliwość zwiedzenia Santiago de Compostela miasta położonego w północno-zachodniej Hiszpanii. Młodzież miała okazję zwiedzić: katedrę budowaną od XI–XII do XVIII w. a w niej romańskie wejście główne Pórtico da Gloria, z 1168–88, z ok. 200 figurami, w tym Chrystusa, ewangelistów, św. Jakuba, proroków i apostołów, barokową fasadę O Obradorio, z 1730-1750 (w stylu zwanym churrigueryzmem), z dwiema wieżami; na ścianie szczytowej z umieszczonym posągiem Św. Jakuba. W katedrze znajdują są relikwie Świętego Jakuba - apostoła Jezusa Chrystusa.

W tym samym dniu młodzież miała okazję objazdowo zwiedzić hiszpańskie miasto Vigo, jedno z najpiękniejszych miast w hiszpańskiej Galicji, położone nad oceanem w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył nam powrót do Portugalii, widokową trasą wzdłuż wybrzeża oceanu.

W dni powszednie uczniowie po odbyciu stażu, swoje kroki kierują na lekcje języka portugalskiego.

Podczas pobytu w kampusie, nie może zabraknąć zawierania nowych międzynarodowych znajomości, gier i rozrywek sportowych.

Opracowała: Grażyna Orchowska