Wizyta monitorująca

Minęły już trzy tygodnie pobytu uczniów ełckiego "Mechaniaka" na zielonej irlandzkiej wyspie. Ten czas to okres wytężonej pracy podczas praktyk zawodowych u lokalnych pracodawców z Tralee i jego okolic. Uczniowie z wielką chęcią i zapałem uczestniczą w praktykach, starają się jak najdokładniej wykonać powierzone im zadania. Każdy dzień praktyk to nabywanie nowej wiedzy i umiejętności. Uczniowie, pod troskliwym okiem swoich tutorów, wykonują coraz bardziej skomplikowane zadania i obsługują specjalistyczny sprzęt, np. ramię robota, obrabiarkę sterowaną numerycznie itp.

Skuteczność i jakość praktyk monitorował w tym roku dyrektor szkoły Andrzej Gerus. Podczas wizyty dyrektor odwiedził miejsca staży naszych uczniów, rozmawiał z ich bezpośrednimi przełożonymi. Z opinii pracodawców wynika, że nasi uczniowie są bardzo pozytywnie postrzegani przez swoich opiekunów. Padło wiele pochlebnych słów dotyczących wiedzy i umiejętności naszych uczniów, ich kultury osobistej, odpowiedzialności i zaangażowania w przydzielone im zadania. Dyrektor szkoły monitorował również warunki socjalno-bytowe młodzieży oraz program kulturoznawczy oferowany przez naszą organizację partnerską Your International Training (YIT). Uczniowie grupowo i indywidualnie przedstawili dyrektorowi szkoły opinię na temat jakości praktyk zawodowych, opowiedzieli o pozytywnych relacjach z pracownikami w ich miejscach pracy, powierzonych zadaniach, nabytych umiejętnościach zawodowych i językowych.

Uwieńczeniem całego tygodnia pracy była kilkugodzinna wycieczka objazdowa RING OF KERRY, tak zwany Pierścień Kerry. Przez ponad 180 km uczniowie mieli okazję podziwiać malowniczą, zróżnicowaną geograficznie trasę biegnącą przez niewielkie miejscowości, wioski rybackie, wzniesienia, góry, wybrzeże Oceanu Atlantyckiego oraz Park Narodowy Killarney. Ten turystyczny szlak w hrabstwie Kerry, biegnący dookoła półwyspu Iveragh na zachodnim brzegu Irlandii, z pewnością pozostanie na zawsze w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

Opracowała: Grażyna Orchowska