Gala Szkoły Niepodległej

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku brał udział w konkursie "Szkoła Niepodległej" zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Nasza szkoła zrealizowała wszystkie siedem zadań i w wyznaczonym terminie przesłała sprawozdania. Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że otrzymaliśmy miano Szkoły Niepodległej. Wszystkich zainteresowanych zadaniami, jakie zostały zrealizowane, odsyłamy na stronę konkursu: https://szkolaniepodleglej.zhr.pl/school/simple-info/164.

Dnia 8 lutego 2019 roku w Warszawie w Sali Kolumnowej w budynku Sejmu odbyła się uroczysta gala nadania miana Szkoły Niepodległej. W pierwszej części uroczystości odbyła się konferencja naukowa „Drogi do Niepodległości” z udziałem Marszałków Sejmu i Senatu oraz zaproszonych gości, m.in. Prezesa Rady Ministrów - Mateusza Morawieckiego, który wygłosił krótkie przemówienie. Następnie zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać referat Jana Żaryna pt. „Dziedzictwo Sejmu Ustawodawczego”. Kolejnym punktem było otwarcie wystawy Niepodległa, odczytanie przemówienia J. Piłsudskiego wygłoszonego 10 lutego 1919 r. podczas inauguracji Sejmu Ustawodawczego oraz gawęda Przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika. Po obejrzeniu wystawy, można było zwiedzić Salę Posiedzeń w Sejmie. Wykonano również wspólne zdjęcie uczestników Konferencji i Gali Szkoły Niepodległej.

Drugą część uroczystości stanowiła gala podsumowująca konkurs Szkoła Niepodległej. Podczas Gali nagrodzono 10 zwycięskich szkół, których zadania zdobyły uznanie w oczach jury, a pozostałe szkoły, m.in. ZSM–E w Ełku, odebrały certyfikaty, dyplomy i nagrody książkowe. Miano Szkoły Niepodległej otrzymało 215 szkół z całej Polski. Galę prowadzili Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik oraz hm. Małgorzata Siergiej, przemawiała też hm. Renata Adrian-Cieślak. Obie panie były pomysłodawcami konkursu. Gala przeplatana była koncertem pieśni patriotycznych.

Opracowała: Izabela Wantuch